Chociaż śnieg na modułach pojawia się nieczęsto w  naszych okolicach, to gdy już się pojawi, właściciel fotowoltaiki z frustracją patrzy na falownik, który nie pracuje. Zalegający śnieg odcina dostęp do światła słonecznego „unieruchamiając” falownik. Czy jesteśmy w stanie w tej sytuacji jakoś zmienić ten stan rzeczy?

Przede wszystkim bezpieczeństwo. Moduły i konstrukcja zamontowana na dachu mają swoją masę (moduł to ok 20kg, wraz z konstrukcją to ok 24kg). Zalegający na nich śnieg powoduje zwiększenie siły nacisku na pokrycie dachu i odpowiednio gruba warstwa śniegu może przyczynić się do osiągnięcia granicy wytrzymałości dachu i katastrofy budowlanej. Problem w szczególności dotyczy dachów o małej stromiźnie , które niezależnie od obecności fotowoltaiki należałoby odśnieżać. Same moduły mają również swoją wytrzymałość, wyrażoną w maksymalnym dopuszczonym naciskiem. Typowo moduły wytrzymują nacisk 5400Pa, co przy powierzchni ok 1,7m2 przekłada się na ciężar ok 900kg. Gęstość śniegu to ok 200kg/m3, zatem typowy moduł wytrzyma obciążenie warstwą śniegu o grubości ok 1,8m.

Poza tym bezpieczeństwo. Odśnieżanie dachu to praca w niebezpiecznych warunkach, na wysokości. Jeśli nie czujemy się bezpiecznie, nie dysponujemy zabezpieczeniami wysokościowymi – zaniechajmy samodzielnego odśnieżania.

Jeśli natomiast warunki lokalne pozwalają na bezpieczne poruszanie się w okolicy modułów (np na instalacji naziemnej) to warto usunąć warstwę śniegu z modułów. Korzyści z tego faktu nie są oszałamiające, każdy dzień w styczniu to strata średnio ok 6-11kWh  dziennie.  Nie jest to zatem wynik, który znacząco wpłynie na całoroczny bilans energii. Jednak w sprzyjających okolicznościach pogodowych możemy uzyskać chwilowe wysokie moce ze względu na niską temperaturę oraz mocny strumień świetlny pochodzący dodatkowo od światła odbitego od okolicznego śniegu.

Jeśli istnieją dogodne warunki do odśnieżania, to używamy przyrządu w postaci szczotki, rakla, plastikowej lekkiej łopaty. Jeśli śnieg przymarzł do modułów, nie należy zeskrobywać go, należy zsunąć wyłącznie wierzchnią warstwę. Ważne, żeby nie drapać powierzchni i obudów modułów ostrymi, metalowymi przedmiotami.