Trwa wczytywanie
  • Facebook
  • Youtube
tel. +48 784 294 076
Inżynieria PV Fotowoltaika Opole
  • O czego zacząć ??
  • Kalkulator mocy elektrowni
  • O firmie
  • Fotowoltaika-blog
    • Finansowanie
    • Akty prawne
    • technika
  • Pompy ciepła
  • Kontakt
  • Menu
  • Od czego zacząć
  • Zasadu rozliczania energii i prawo OZE
  • Kalkulator mocy mikroinstalacji
  • Etapy budowy mikroinstalacji

Od czego zacząć budowę elektrowni słonecznej

Co powinniśmy wiedzieć

Budowę zaczynamy od wnikliwego przemyślenia możliwości jakie daje nam sytuacja na dachu/gruncie oraz charakterystyki energetycznej domu. Celem montażu systemu fotowoltaicznego, jest produkcja energii elektrycznej na własne potrzeby, wykorzystując prawo do magazynowania nadwyżek energii w sieci. Moc systemu należy dobrać tak, aby roczna produkcja energii nie przekraczała potrzeb. Jeśli wyprodukujemy w tym okresie więcej energii niż zużyjemy, nie otrzymamy od zakładu energetycznego wynagrodzenia. Dlatego ważne jest, aby prawidłowo dobrać moc i architekturę systemu, a taki dobór wykonuje się przede wszystkim na podstawie informacji o rocznym zużyciu energii.

Nie zawsze więcej, znaczy lepiej

Ustawa OZE ukierunkowana jest na wsparcie prosumentów, tj osób wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. Prosument nie ma możliwości odsprzedaży wygenerowanej energii do operatora sieci. Dlatego instalacja musi mieć moc adekwatną do potrzeb, aby była najbardziej efektywna ekonomicznie. Właściwa optymalizacja elektrowni musi uwzględnić oprócz warunków fizycznych, również model energetyczny domu. Przy wyznaczeniu szacunkowej mocy mikroinstalacji fotowoltaiczne pomocny może być ten kalkulator.

Kto może być prosumentem?

Przywilej bycia prosumentem dotyczy osób fizycznych, spółdzielni, wspólnot, obiektów użyteczności publicznej. Przedsiębiorstwa jak na razie nie mogą korzystać z tego przywileju. W przypadku przedsiębiorców każda kilowatogodzina wyprowadzona do sieci operatora zostaje sprzedana za niekorzystną , hurtową cenę energii. Istnieją natomiast takie przedsiębiorstwa, które ze względu na model zużycia energii mogą redukować koszty zakupu energii.

Szkic fotowoltaika

Zasady rozliczania energii i prawo OZE

Przepisy

Zasady i prawa prosumenta zostały określone w ustawie o OZE. Ustawodawca zakładał, że prywatny właściciel domu, będzie mógł produkować energię wyłącznie na własne potrzeby, bez możliwości odsprzedaży do jej sieci. Przewidziana w ustawie jest jednak możliwość magazynowania tej energii w sieci. Jest to bardzo korzystne dla prosumenta rozwiązanie, ponieważ w naszych warunkach klimatycznych instalacja generuje prąd nie zawsze wtedy, gdy jest potrzebny.

Pozwolenia

Dla instalacji o mocy do 50kWp nie są potrzebne żadne zezwolenia.

Legalizacja instalacji polega na dostarczeniu zgłoszenia gotowości instalacji do uruchomienia. Zgłoszenie zawiera schemat, parametry, dane techniczne urządzeń.

Ulgi i finansowanie

Ulga VAT

Jeśli instalacja jest zamontowana bezpośrednio  na domu mieszkalnym o powierzchni do 300m2 lub w okolicy domu np na wiacie, stodole, wtedy stawka podatku VAT naliczana przez instalatora jest ulgowa i wynosi 8% W przypadku domów większych ulga nie może być zastosowana. W każdym pozostałym przypadku instalator nalicza stawkę 23 % VAT na usługę montażu (kompleksowego lub nie).

Ulga termomodernizacyjna

Jest to ulga wprowadzona od 1 stycznia 2019 umożliwiająca zwrot podatku dochodowego dla płatników PIT-36, PIT-37, PIT-36L lub PIT-28. Jest to odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na fotowoltaikę. Przepis niestety nie dotyczy domów w trakcie budowy.

Bilansowanie energii – net-metering

Model energetyczny – kierunki przepływu energii

W modelu energia może przepływać w kierunkach wyznaczonych przez strzałki. Energia falownika może jednocześnie zasilać bezpośrednio urządzenia w domu i być w tym samym czasie odprowadzana do sieci.

W sytuacji gdy energia falownika jest zbyt mała, aby zasilić urządzenia energia dobierana jest z sieci, z puli która jest zarejestrowana przez dwukierunkowy licznik.

W założeniu wartości chwilowe przepływów energii nie są na tyle istotne, co ich łączna roczna suma.

Model energetyczny dla domu ogrzewanego pompa ciepła

Wykres ilustruje modelowe przepływy energii w przypadku, gdy głównym odbiornikiem energii jest pompa ciepła, która działa głównie w półroczu zimowym, musi czerpać energię nagromadzoną w miesiącach letnich.

Główny odbiornik: Pompa ciepła

Model energetyczny dla domu z dużym zużyciem dziennym

Wykres ilustruje modelowe przepływy energii dla modelu domu, w którym jest duże dzienne zużycie energii.

Główny odbiornik: Klimatyzatory, chłodziarki, komputery, okresowo działające urządzenia

Model energetyczny dla domu z typowym zużyciem energii

Wykres ilustruje modelowe przepływy energii w przypadku, gdy głównym odbiornikiem energii jest pompa ciepła, która działa głównie w półroczu zimowym, musi czerpać energię nagromadzoną w miesiącach letnich.

Główny odbiornik: grzałki, pompy, komputery, AGD

Kalkulator mocy PV

O kalkulatorze

O kalkulatorze

Algorytm pozwala obliczyć szacunkową moc elektrowni słonecznej dla warunków klimatycznych województwa opolskiego. Wydajnośc fotowoltaiki w naszym województwie wynosi 1050 kWh/kWp wg Pozwala odpowiedzieć na pytanie „jaką moc mikroinstalacji powinienem zbudować, aby nie płacić za energię elektryczną”. Dodatkowo dowiesz się jaka powierzchnię dachu zajmie wybudowana elektrownia.

Kalkulator uwzględnia najważniejsze aspekty optymalizacji, pominięty jest (w wielu przypadkach bardzo istotny) wpływ zacienienia. Nie jest również uwzględniony wpływ lokalnego otoczenia instalacji np albedo (może mieć wpływ rzędu +-3%).

Netmettering

Algorytm kalkulatora uwzględnia netmettering. Należy podać procentowy udział energii która potencjalnie zostanie odprowadzona do sieci. Taka nadwyżka powstaje w momentach, gdy urządzenia w domu są wyłączone, a instalacja produkuje energię odprowadzając ją do sieci. Odprowadzona energia jest rejestrowana przez zakład energetyczny i magazynowana przez rok. Można ją pobrać w dowolnym momencie np w nocy lub w miesiącach o małym nasłonecznieniu. Określenie udziału energii odporowadzonej jest ważne, ponieważ operator energii potrąca z nazbieranej puli 20% dla instalacji o mocy mniejszej niż 10kWp. Dla instalacji o mocy 10kWp lub więcej współczynnik ten wynosi 30%.

Świadomość

Konsekwencją generowania energii ze słońca jest zmniejszenie produkcji energii przez konwencjonalne źródła energii. Na skutek tego mniej CO2 i innych gazów cieplarnianych wydzielanych jest do atmosfery. Każda wyprodukowana kilowatogodzina energii to zaniechanie emisji 600g CO2 do atmosfery.

Ostatnie pole wyświetla odległość przejechaną przez osobowy samochód elektryczny zasilony energią zgromadzoną w ciągu roku z obliczonego systemu.

Plan budowy instalacji PV

Poniżej pokazaliśmy typowy harmonogram działań zmierzających do zakończenia inwestycji.

Postęp budowy
0%
  • Etap I

    Opracowanie koncepcji instalacji

    Proces budowy rozpoczynamy od wizytacji u klienta, podczas której ustalamy specyfikację projektu i dokonujemy pomiarów. Zebrane dane posłużą do przygotowania projektu koncepcyjnego instalacji. Na jego podstawie wykonamy wycenę inwestycji oraz określimy potrzebne parametry i osiągi.

Postęp budowy
  • Etap II

    Kosztorys

    Na podstawie szkiców koncepcyjnych przygotowujemy kosztorys wykonania i czekamy na akceptację.

Postęp budowy
  • Etap III

    Umowa

    Zielonym światłem do rozpoczęcia prac jest podpisanie zindywidualizowanej umowy pod inwestycję.

Postęp budowy
  • Etap IV

    Projekt

    Na podstawie projektu koncepcyjnego tworzymy właściwy projekt instalacji. Staramy się aby projekt zawierał nie tylko niezbędne informacje, ale również szczegóły mające usprawnić montaż instalacji, aby przebiegał on jak najpłynniej.

Postęp budowy
  • Etap V

    Dostawa materiałów i montaż

    Prace monterskie nie są uciążliwe, z wyjątkiem skomplikowanych przypadków. Standardowo montaż 10 kWp zajmuje nam ok 2 dni.

Postęp budowy
  • Etap VI

    Legalizacja

    Procedura przyłączenia instalacji jest załatwiana przez nas. Trwa maksymalnie miesiąc od momentu zgłoszenia dokumentacji w ZE. Oczywiście formularz można złożyć jeszcze przed montażem. Konieczne będzie podpisanie nowej umowy z operatorem sieci. Finalnie, pracownik operatora zjawi się u Państwa w celu wymiany  lub przekonfigurowania licznika.

Postęp budowy
  • Etap VII

    Uruchomienie

    Pierwsze uruchomienie instalacji odbywa się przy obecności naszego instalatora, który ostatecznie sprawdza poprawność wykonania systemu. Jeżeli system jest wyposażony w moduł monitorowania elektrowni poprzez sieć internetową, instalator konfiguruje ustawienia, tak aby urządzenie było widoczne w sieci. Od tej chwili system zaczyna działać autonomicznie nie absorbując uwagi użytkownika.

Informacje

  • Polityka prywatności
  • FAQ
  • Kontakt
© Copyright - Inżynieria PV Andrzej Burzyński 2019
  • Facebook
  • Youtube
  • Polityka prywatności
  • FAQ
  • Kontakt
Scroll to top
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie.Zgoda