Najczęściej zadawane pytania
Ile trwa montaż dachowej instalacji fotowoltaicznej?
Montaż instalacji dachowej o mocy 10kW na dachu pokrytym dachówką trwa ok 2 dni robocze.
Jaki jest koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej?
Koszt wykonania systemu fotowoltaicznego jest wyliczany indywidualnie i zależy od wielkości systemu, rodzaju powierzchni, rodzaju zastosowanych urządzeń i konstrukcji, stanu instalacji elektrycznej. Koszt wykonania 1 kW instalacji PV mieści się granicach od 4200zł – 4800zł brutto 8%VAT. Dla inwestora prywatnego, w przypadku umieszczenia instalacji na dachu budynku podatek VAT wynosi 8%. W przypadku umieszczenia instalacji na gruncie podatek VAT wynosi 23%.
Jaki podatek VAT jest naliczany na fakturze za wykonanie dachowej instalacji fotowoltaicznej?
W przypadku obiektów mieszkalnych o powierzchni użytkowej mniejszej niż 300m2, naliczany jest VAT w wysokości 8%. Montaż na powierzchni niepołączonej fizycznie z domem mieszkalnym powoduje naliczenie 23% VAT-u.
Jak szybko zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?
Inwestycja w system fotowoltaiczny zwraca się w okresie od 3 do 7 lat, zależnie od stopnia dofinansowania inwestycji, rodzaju kredytowania, zużycia własnego prądu, położenia(i zacienienia) obiektu.
Czy system fotowoltaiczny produkuje energię w zimie?
Tak – jeśli tylko świeci słońce. Niska temperatura otoczenia zwiększa sprawność modułów fotowoltaicznych, więc chwilowe wartości mocy mogą być większe niż w lecie. Niemniej jednak pora zimowa jest związana z krótszym dniem, energii słonecznej dociera mniej i produkcja jest dużo niższa niż w miesiącach letnich.
Jakie pozwolenia są konieczne do wybudowania dachowej instalacji fotowoltaicznej?
Dla mikroinstalacji (moc do 40kW) nie są wymagane żadne powolenia ani postępowania administracyjne. Po ukończeniu budowy instalacji należy jedynie zgłosić ten fakt operatorowi. W ciągu dwóch tygodni operator zainstaluje urzadzenie pomiarowe (liczniki energii) i przedstawi umowę o przyłączeniu instalacji wytwórczej.
Czym jest i jak działa w Polsce NETMETERING?
Netmetering to sposób rozliczania się prosumenta z zakładem energetycznym, polegajacy na bilansowaniu energii oddanej do sieci i pobranej z sieci. Wyprodukowana w słonecznych miesiącach nadwyżka energii jest oddawana do sieci i może byc z niej odebrana w czasie, gdy nasłonecznienie jest słabe lub go nie ma – w nocy, w zimie. Energia oddana do sieci zostanie pobrana przez prosumenta w ilości 80% dla instalacji do 10kWp i 70% dla instalacji o mocy równej lub większej niż 10kWp
Czy netmetering dotyczy również przedsiębiorców?
Netmetering nie dotyczy przedsiębiorców. Nie wiemy dlaczego..